Jégálló felületek
2011.01.11. 09:36

A nanotechnológia fejlődésével már jegesedésnek ellenálló anyagok is előállíthatóvá válnak
A jég a tél veszélyes velejárója, ami nehézséget és károkat okoz többek között az utakban, a közlekedési eszközökben, a közlekedés valamennyi ágazatában. A jég elleni védekezés hagyományos módozatai, mint a fűtés, a só vagy kémiai anyagok alkalmazása sok káros hatással keserítik életünket: költségesek, vagy korrodálják az eszközöket, anyagokat, aminek a biztosításáért felelősek, terhelik a környezetet és csak ideig-óráig hatásosak. A mernokbazis.hu nemrég beszámolt egy német vívmányról, mely hőcsöves technológiával, a föld hőjének alkalmazásával fagypont felett tartja a vasúti pályák hőmérsékletét, most pedig harvard-i kutatók helyezték új megközelítésbe a fagy elleni küzdelmet: azt állítják, sikerült olyan anyagokat fejleszteniük, melyek felülete képes ellenállni a jég kialakulásának.
Az ACS Nano nemzetközi szaklapban megjelent publikáció szerint az új módszer úgy a repülés, mint a közúti és vasúti közlekedés terén, akárcsak a gépelemek, erőátviteli rendszerek és valamennyi eddig kémiai vagy fizikai fagyálló kezelést igénylő szerkezet esetében megoldást jelent a jegesedés ellen. „Azt szeretnénk elérni, hogy a jég egyáltalán ne tudjon kialakulni!” – mondja Joanna Aizenberg anyagkutató professzor, a projekt vezetője.
Amikor egy vízcsepp hagyományos felületre kerül, szétterül és fagyás közben „megfogja” az anyagot, amivel alapot képez újabb cseppek kötődéséhez, ezzel pedig a jégréteg képződéséhez. Aizenberg professzor felületei azonban szuper-hidrofóbok, képletesen szólva rettegnek a víztől - mikroméretű geometriai alakzatokkal, például oszlopszerű és téglaformákkal elérik, hogy a cseppek még a fagyás előtt szétrebbenjenek róluk. „Szinte fagymentes struktúrákat tervezünk, melyeknél a vízcseppek hatékonyan elvezetésre kerülnek, mielőtt a jég kialakulása megkezdődne.”
Érdekel a többi? Gyere kattinits
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal