63292-cikk-2499

Az amerikai TenKsolar vállalat napelemeit a számítástechnikából ismert RAID meghajtók példáján konstruálta, így akár 50%-kal több elektromos áramot tudnak termelni adott tetőfelületen.

 

A napenergiáról folytatott vitákban a kétkedők legfontosabb érve, hogy a hatásfok alacsony. Túl alacsony, hogy a napelemek a jövő energiaellátásában fontos szerepet töltsenek be. A TenKsolar szerint ennek egyik oka, hogy az elemek kapcsolása koránt sem optimális. Mivel a cellák egymás után vannak kapcsolva, az egység áramtermelése a leggyengébb teljesítményű cellától függ. Ha a modul egyik felületére árnyék vetül, az egész rendszer áramtermelése drasztikusan csökken. Ha egy cella kiesik, kiesik az egész egység. Így az elmúlt években tapasztalható fejlődés, amelynek eredményeként a kereskedelmi forgalomban kapható napelemek hatásfoka eléri a 24%-ot, egyszeriben semmivé válik.

A TenKsolar a RAID (redundant array of independent disk) meghajtóktól kölcsönözte ötletét, amelyben a merevlemezeket úgy kötik össze, hogy egy logikai meghajtót alkossanak, ami az egyes lemezek kiesésével is meg tud birkózni. A RAID rendszer irányítását egy saját kontroller végzi. Analóg módon a TenKsolar moduljaiban is megtalálható egy vezérlőegység.

napelem_raid_vazlat

Az elektromos áram útja a RAIS-PV-nek keresztelt modulban (©TenKsolar)

„A rendszerünket teljesen redundánsra terveztük, a cellától az átalakítóig” - mondta Dallas Meyer, a TenKsolar alapítója. Egy cella teljesítménycsökkenése vagy kiesése tehát nem rontaná le az egész rendszert, így a modul összteljesítményének növekedésével több elektromos áramot lehet előállítani. A technika további előnye, hogy a napelemekre eső fény mennyiségének növelésére alkalmazott fényvisszaverőket (reflektorokat) sokkal eredményesebben lehet használni. Ha a reflektorok a fényt nem egyenletesen osztják el a modul felületén, akkor a RAID kapcsolás nélkül a legkevesebb fényt kapó cellák határoznák meg az egység összteljesítményét, vagyis az energia egy része kihasználatlan maradna.

 

több száz mérnök állás itt>>>

A bejegyzés trackback címe:

https://mernokbazis.blog.hu/api/trackback/id/tr53132708

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása