Műtrágya szennyvízből

2012.11.30. 15:03

130171-cikk-3504

Tápanyagkristályok nyerhetők ki elektrolízissel a szennyvíztisztítók vizéből

A szennyvíziszap, a szennyvíz és a hígtrágya olyan értékes források, amelyekből műtrágya állítható elő az élelmiszertermeléshez. A kutatók egy olyan vegyszermentes és környezetkímélő eljárást fejlesztettek ki, amellyel a visszanyert sók közvetlenül műtrágyává alakíthatók. A kristályokat elektrolízis segítségével nyerik ki.

A foszfor nemcsak a növények, hanem valamennyi élőlény számára fontos. Az élelmiszertermeléshez nélkülözhetetlen elem azonban egyre kisebb mennyiségben áll rendelkezésre. Ennek egyik jele, hogy a foszfáttartalmú műtrágyák ára folyamatosan emelkedik. Itt az ideje tehát az alternatívák keresésének, ami nem könnyű, mivel a foszfor nem helyettesíthető más anyaggal. A Fraunhofer Társaság stuttgarti Határfelület- és Bioeljárástechnikai Kutatóintézetének (Fraunhofer-Institut für Grenzflächen- und Bioverfahrenstechnik IGB) kutatói megoldást találtak erre a problémára. Az új eljáráshoz felhasznált anyagokat a szennyvíztisztítók szennyvizéből és a biogázüzemek erjesztett maradványaiból nyerik ki, ezek ugyanis kiválóan újrahasznosíthatók. Ehhez fejlesztettek ki a kutatók egy új eljárást, amely során úgy csapatják ki a tápanyagokat, hogy azok közvetlenül felhasználhatók legyenek műtrágyaként.

A jelenleg egy mobil kísérleti létesítményben kipróbálásra kerülő, szabadalmaztatott módszer lényege egy elektrokémiai folyamat, amely során elektrolízis segítségével nitrogént és foszfort csapatnak ki a struvitnak is nevezett magnézium-ammónium-foszfát formájában. A struvit nevű só kis kristályok formájában válik ki a szennyvízből, így közvetlenül felhasználható műtrágyaként. A módszer érdekessége, hogy a hagyományos eljárásokkal szemben nincs szükség sem sók, sem lúgok hozzáadására, így teljesen vegyszermentes.

A kísérleti létesítmény embermagasságú elektrolíziscellájában, amelyen átvezetik a szennyvizet, egy magnézium áldozati anód és egy fémkatód található. Az elektrolízis során a negatív póluson, a katódon, a víz felbomlik, és többek között hidroxidionok keletkeznek. A pozitív póluson, az anódon, oxidáció megy végbe: a magnéziumionok az oldatban található foszfáttal és ammóniummal reakcióba lépnek, és struvittá alakulnak.

http://mernokbazis.hu/cikkek/m%C5%B1tr%C3%A1gya-szennyv%C3%ADzb%C5%91l

A bejegyzés trackback címe:

https://mernokbazis.blog.hu/api/trackback/id/tr944773376

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása